Wspieraj radio
Wspieraj radio
Przenosimy Nowy Świat

Przenosimy Nowy Świat

13 lipca 2026

Radio Nowy Świat

Drodzy Patroni, Patronki, Słuchaczki i Słuchacze Radia Nowy Świat, 
 
w tym roku nasze radio kończy sześć lat. Szóste urodziny! A to dzięki wsparciu ponad 31 tysięcy Patronek i Patronów RNŚ. 

Siedziba przy ul. Ostrej była naszym pierwszym domem. Domem pełnym wspomnień, sukcesów, odwiedzin niezwykłych gości. Domem spotkań z Wami - Patronami i Słuchaczami. Domem, w którym zawiązywały się przyjaźnie, w którym powstała “nie do ogarnięcia” liczba pomysłów i audycji… i w końcu domem, który powstał z miłości do radia.  

Po sześciu latach nadszedł czas na zmiany Radio Nowy Świat przenosi się na drugą stronę Wisły. Wilanów i budynek przy ul. Ostrej wszystkim nam już zawsze będzie kojarzył się z tym niezwykłym czasem powstawania naszego radia. Decyzja, choć nie należąca do łatwych, jest po prostu konieczna. Nasz zespół stale się powiększa i potrzebujemy przestrzeni do pracy. Obecnie pracujemy dosłownie wszędzie w budynku - czasem nawet siedząc na podłodze. Lokal przy Ostrej wymaga nieustających prac konserwacyjnych i remontowych, które przekraczają nasze możliwości. 

Obejrzeliśmy więc kilkadziesiąt lokalizacji i po tygodniach poszukiwań, rozmów, kontroli technicznych i pomiarów, wybór padł na budynek przy ul. Mińskiej 75 na warszawskim Grochowie. To krok, który pozwoli nam spokojnie patrzeć w przyszłość. 

 

Nowa siedziba, świeżo po renowacji, będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami - przy wejściu do budynku znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózkach, a na nasze drugie piętro (w końcu to nasza druga siedziba!) dojeżdża winda. 

Zyskamy też przestrzeń, która będzie pełniła m.in. funkcję Koncert Holu. W niej będziemy mogli organizować spotkania, koncerty, sesje czy pokazy na zdecydowanie większą skalę niż dotychczas i zdecydowanie większym Państwa udziałem.

Przeprowadzka oznacza też koszty - a te nie są małe. Przy okazji naszych szóstych urodzin uruchamiamy celową zbiórkę, mając nadzieję, że dzięki Państwu uda nam się pokryć znaczną część kosztów przeprowadzki i dostosowania nowej przestrzeni pod radio. Nowe Radio Nowy Świat! 

Jakie są cele zbiórki? 

  • - Dostosowanie pomieszczeń pod blok emisyjny: trzy studia - emisyjne, nagraniowe i robocze (marzy nam się nowa konsoleta do realizowania audycji z większą liczbą wyjść mikrofonowych). 
  • - Stworzenie dwóch pomieszczeń służących do realizacji dźwięku (tzw. reżyserek), a także emisji naszych koncertów i wydarzeń w audio oraz wideo. 
  • - Montaż dźwiękoszczelnych drzwi i szyb (szyby zabieramy z Ostrej) w tych pomieszczeniach, w których będziemy pracowali z dźwiękiem. Tak samo jak my nie chcemy emitować naszych rozmów z korytarzy i sąsiadujących pokoi oraz mruczenia ekspresu do kawy - tak samo Państwo nie chcą słyszeć ich w tle. Proszę nam uwierzyć, wiemy, co mówimy. ;)  
    - Wygłuszenie ścian, podłogi oraz sufitu w studiach. 
    - Montaż cichej studyjnej klimatyzacji. 
    - Modernizacja i dostosowanie sieci audio oraz systemów IT do nowej przestrzeni. 
    - Radio to nie tylko mikrofony, ale setki metrów kabli. Musimy kupić i zamontować je w taki sposób, by dźwięk zawsze pojawiał się u Państwa bez zakłóceń. Musimy zbudować nowy stół w studiu emisyjnym. Choć może wydawać się, że “stół to stół”, to w praktyce nasz zespół techniczny będzie musiał przystosować ten nowy mebel do emisji.
    - Wśród powyższych kabli znajduje się również tzw. infrastruktura krytyczna, której celem jest utrzymanie nadawania w przypadku zaniku prądu lub internetu.
    - Pamiętają Państwo o nowej przestrzeni pełniącej funkcję Koncert Holu? Jest! Trzy piętra pod naszą nową siedzibą. Będziemy musieli połączyć go kolejnymi metrami kabli światłowodowych w taki sposób, by bez żadnych opóźnień móc realizować wydarzenia z realizatorki, dwa piętra wyżej. A planujemy organizować ich jeszcze więcej niż obecnie. 
    - Doposażenie obecnej oprawy świetlnej nowych przestrzeni, które mają większą powierzchnię, niż te dotychczasowe.
    - Dokupienie nowych kamer do realizacji wydarzeń w terenie, Koncert Holu i studiu nagraniowym. Dosłowna przeprowadzka - demontaż wszystkiego w obecnej siedzibie, pakowanie, transport, rozpakowywanie i montowanie na nowo. 

Mogą Państwo nas też zapytać, co stanie się ze wszystkim, co sfinansowali Państwo dotychczas - na przykład podczas ubiegłorocznej zbiórki na modernizację naszego Koncert Holu i studia emisyjnego?  

Odpowiadamy: zabierzemy ze sobą wszystko. Mikrofony, reflektory, nowe oświetlenie, neony, kamery, nieskrzypiące fotele, a nawet wykładzinę ze studia emisyjnego i obecnego Koncert Holu. Jedyne, co zostanie w obecnej siedzibie po ubiegłorocznym remoncie to farba na ścianach - tej, z przyczyn wiadomych, nie możemy ze sobą zabrać. Choć gdybyśmy mogli, to byśmy zabrali ;) To znaczy, że efekt Państwa dotychczasowego wsparcia wyruszy z nami do nowego domu. 

Wspomnieliśmy o tym, że na szóste urodziny czeka nas nowe. Wchodzimy w siódmy rok funkcjonowania Radia Nowy Świat z myślą, że siedem to magiczna liczba. A my magii radiowej mamy dla Państwa w planach moc. Dziękujemy, że wspieracie Radio Nowy Świat. To dzięki Wam możemy tworzyć to, co umiemy najlepiej i co kochamy najbardziej. 

Zbiórka na nową siedzibę

exclamation-icon

Tu wymagane są dodatkowe uprawnienia

Dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Załóż je teraz.

exclamation-icon

Pobierz aplikację mobilną Radia Nowy Świat!

Android Auto, CarPlay, wygodny dostęp do podcastów (wraz z postępem odsłuchania), szczegółowa ramówka, archiwum playlisty - wszystko w jednym miejscu. Pobierz aplikację, zaloguj się i korzystaj ze wszystkich dostępnych funkcji.