8 stycznia 2022
54:02
Jerzy Sosnowski
30 marca 1971 roku, po trwającej ponad 150 godzin akcji ratunkowej, odnaleziono górnika Alojzego Piątka (prasa przekręciła jego nazwisko na „Piontek”) – ocalałego z katastrofy, która nastąpiła w kopalni Rokitnica w Zabrzu tydzień wcześniej (w jej wyniku zginęło 10 osób). Piątek przetrwał w niewielkiej niszy bez jedzenia i wody, w całkowitych ciemnościach (dlatego na fotografiach ze szpitala uratowany ma zasłonięte oczy – światło dnia oślepiłoby go). Nigdy żaden człowiek nie przeżył w podobnych warunkach tak długiego czasu…
O tej historii opowie śląski dziennikarz, Jan Mazurkiewicz. A ja przygotowałem się do rozmowy z nim, czytając szczegółową rekonstrukcję wydarzeń, opracowaną przez nieżyjącego już pasjonata historii Zabrza, pana Ryszarda Kipiasa.
[caption id="attachment_23654" align="aligncenter" width="690"] Alojzy Piątek w szpitalu[/caption]
Playlista audycji:
Middle of the Road - Chirpy Chirpy Cheep Cheep
Czerwone Gitary - Bez naszej winy
Francis Lai - Snow Frolic
George Harrison - My Sweet Lord
Breakout - Kiedy byłem małym chłopcem
20 czerwca 2026
56:39
13 czerwca 2026
57:10
6 czerwca 2026
56:43
30 maja 2026
56:04
23 maja 2026
56:44
16 maja 2026
57:12
25 kwietnia 2026
55:50
18 kwietnia 2026
57:25
11 kwietnia 2026
4 kwietnia 2026
28 marca 2026
56:08
21 marca 2026
56:49